Wystawa japońskiej artystki w galerii KOHANA w dniach 16 lipca – 15 września

W czwartek, 16 lipca o godz. 18.00 w galerii KOHANA, ul. Wiejska 18 lok. 9a w Warszawie otwarta została wystawa japońskiej artystki Noriyo Yoshida „Unfunctional comfort”. Wystawa jest rezultatem 1,5 miesięcznej rezydencji, którą artystka odbyła w Warszawie wiosną tego roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną instalacje wykonane i nawiązujące do przedmiotów codziennego użytku jak meble, naczynia, akcesoria kuchenne i łazienkowe. Artystkę fascynuje codzienność, kształt, faktury, tworzywo otaczających przedmiotów. W instalacjach Yoshidy przedmioty zmieniają skalę oraz swoje właściwości. Ukazanie ich w nowej sekwencji tworzy dla nich nową interpretację. Tytułowy „Unfunctional comfort”(tłum. niefunkcjonalny komfort) jest eksperymentem ze skalą oraz wagą przedmiotów. Poprzez odarcie przedmiotów z ich funkcji użytkowej, artystka dokonuje próby nadania im jeszcze bardziej intymnego, bliższego człowiekowi, charakteru. Przedmioty znane z codzienności, pokazane w nowym układzie stają się obiektami kontemplacji.

Noriyo Yoshida (ur. 1986, Tokio). Jest absolwentką Wydziału Rzeźby na Musashino Art University w Tokio (dyplom w 2010 roku). W 2008/2009 odbyła roczne stypendium na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie
w pracowni Davida Evisona, a także rezydencję artystyczną w Mino w Paper Art Village w 2012 roku. W tym samym roku została laureatką na festiwalu Lantern Art w Japonii. Uczestniczka wielu wystaw zarówno indywidualnych jak i grupowych w Japonii, Niemczech, Polsce a także Australii.
Yoshida wychodzi od krytyki akademickiego sposobu nauczania artystycznego, uważając go za sztucznie narzucony i wywodzący się z kultury zachodu przez co jest jej zupełnie obcy. Główną osią jej twórczości jest eksperymentowanie z materiałami, wykorzystywanie ich w nowy, nieoczywisty sposób. Naśladuje faktury, odziera je z dotychczasowych cech i nadaje im nowe przeznaczenie.

Rozważania artystki dotyczące końca dzieła sztuki zaprowadziły ją do eksperymentowania z instalacjami
i environment. Integruje dzieła z otoczeniem, aż niemal do ich całkowitego stopienia. Zainteresowanie różnymi zastosowaniami papieru artystka rozwijała w Paper Art Village w Mino w 2010 roku odnajdując jego różnorodne możliwości plastyczne.Program rezydencyjny realizowany przez Fundację Sztuk Pięknych Kochański Suwalski Knut umożliwia artystom spoza Polski realizację projektu artystycznego podczas dłuższego pobytu w Warszawie. W ramach programu Fundacja jest w stanie zapewnić artystom według potrzeb: mieszkanie, przestrzeń do pracy, materiały do pracy oraz koszty podróży. Rezydencje twórcze są ważnym elementem funkcjonowania artysty na rynku sztuki oraz współpracy z instytucjami wystawienniczymi. W założeniu każda rezydencja zrealizowana przez Fundację kończy się otwarciem wystawy w galerii KOHANA.

Partnerem pobytu rezydencyjnego Noriyo Yoshidy jest Fundacja Nomura.

Wernisaż: czwartek, 16 lipca, godz. 18.00
Śniadanie z artystką i oprowadzanie po wystawie: sobota, 18 lipca, godz. 12.00
Wystawa potrwa do 15 września.