Ciekawe letnie wystawy związane z Japonią

W tym roku w sezonie letnim jesteśmy rozpieszczani przez wiele interesujących wystaw związanych z Japonią.
Pierwsza wystawa rozpoczęła się już 18 czerwca w Muzeum Narodowym w Warszawie, potrwa do 9 sierpnia, więc spieszcie do muzeum.

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 18 czerwca do 9 sierpnia będzie można podziwiać najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej z państwowych zbiorów polskich. Wystawa prezentuje obiekty z okresu od XVII do XX wieku, m.in.: drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, malarstwo, rzeźbę, tkaniny, militaria, ceramikę, wyroby z brązu, laki i emalii cloisonné. Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i w różnych odsłonach jest pokazywana w czterech muzeach w Polsce.
Wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich“ prezentuje około 300 zabytków, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie – instytucji posiadających największe w Polsce zbiory sztuki japońskiej. Pokazywane będą również japonica z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.
Doskonałość techniczna, oryginalne rozwiązania stylistyczne, egzotyka, subtelność i dekoracyjność sztuki japońskiej sprawiły, że od stuleci budzi ona zachwyt nie tylko kolekcjonerów. Także w Polsce cieszy się stałym zainteresowaniem.
Bogactwo form, dekoracji i technik prezentowanych prac jest zaproszenie w niezwykły, barwny świat sztuki japońskiej. Znajdziemy tu wyrafinowanie
i bujność form obok szlachetnego minimalizmu, niedoskonałość niesioną przez upływ czasu obok niedościgłej maestrii warsztatowej, wszystko zaś połączone bezbłędnym wyczuciem piękna.
Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia istnienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, gdzie była eksponowana od listopada 2014 do maja 2015 roku. Będzie także prezentowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a następnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa jest objęta patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowe w Warszawie.
Ekspozycji towarzyszą bogaty program wydarzeń, publikacja „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich“ pod redakcją Anny Król, a także płyta z muzyką zatytułowana „Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie – Japonia“.
Kurator wystawy warszawskiej: Anna Katarzyna Maleszko
Kurator i koncepcja wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha: Anna Król

Ceny biletów wstępu na ekspozycje czasowe (uprawniających również do wejścia na ekspozycje stałe):
bilet normalny – 20 zł,
bilet ulgowy – 15 zł,
bilet rodzinny – 50 zł (2 osoby dorosłe + dzieci do lat 18, maks. 6 osób),
bilet grupowy – 15 zł / osoba (min. 10 osób).

Link do strony, na której znajdziecie informacje na temat wystawy znajduje się poniżej.
http://www.mnw.art.pl/wystawy/arcydziela-sztuki-japonskiej-w-kolekcjach-polskich,185.html